Dom i inne nieruchomości

Na msze ludzie przychodzą do kościoła całą rodziną

Msza dla bardzo wielu katolików to największe wydarzenie w tygodniu. Msza to również według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary na krzyżu Jezusa na ołtarzu. Są także różne typy takowych mszy. Oprócz nabożeństw, które odprawiane są w niedzielę, możemy wyróżnić inne ważne msze w trakcie roku. Święta, w jakich jako praktykujący katolik należy brać udział to przede wszystkim Boże Narodzenie, Wielkanoc, Triduum Paschalne, Środa Popielcowa.

 

Ostatni dzień roku oraz Nowy rok to też czas, gdy osoby wierzące idą na mszę świętą do kościoła. Wierzący zbierają się wówczas w swoich świątyniach na mszy świętej, żeby podziękować Bogu za swoje życie, sukcesy. Msza święta jest centrum chrześcijańskiego życia. Eucharystia dzieli się na dwie podstawowe części. Pierwszą częścią jest Liturgia Słowa , która ma miejsce po akcie pokuty. Drugą częścią jest Liturgia Eucharystyczna. Ta część polega na tym, iż jest to ofiara dla naszego Ojca, zarówno od Jezusa, jak również od nas, ponieważ wedle chrześcijańskiej wiary także jesteśmy dziećmi Boga. Sama msza święta zaczyna się od procesji, o ile jest jakaś specjalna uroczystość. Kolejno ksiądz wykonuje znak krzyża a osoby zgromadzone w świątyni powtarzają razem z kapłanem ten znak. Podobnie msza kończy się błogosławieństwem. Dalszym krokiem jest także akt pokuty.

 

Przyznajemy się wówczas do tego, że jesteśmy grzesznikami. Kapłan w czasie mszy zaprasza wspólnotę wiernych do wspólnej modlitwy. Kolejno ksiądz dociera do zasadniczej części eucharystii. Jest to pierwsze czytanie, psalm, drugie czytanie oraz liturgia słowa. Warto także zaznaczyć, iż dwa czytania nie zawsze są czytane. W tygodniu bardzo często ksiądz czyta tylko jedno czytanie. Psalm również nie zawsze jest identycznie śpiewany. W zależności od tego, czy jest czas Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to zmieniają się końcówki danego psalmu. Wówczas w okresie tuż przed Wielkanocą, w Wielkim Poście nie śpiewamy Alleluja. Za to w okresie świąt wigilijnych w kościele dołącza się również podczas mszy kolędy. Co mszę kapłan wygłasza również napisane przez siebie kazanie. Kazanie jest zaraz po odczytaniu Ewangelii. W każdy dzień kazanie jest inne.

 

Podstawowym punktem każdej mszy świętej jest także przyjęcie komunii świętej. Wtedy wszyscy katolicy zbierają się przeważnie pod ołtarzem, gdzie ksiądz rozdaje opłatek. Daje on komunię świętą z kielicha wprost do ust wierzących. W niektórych kościołach jest taki zwyczaj, że wierni przychodzą na środek a tam ksiądz lub kilku księży (co zależy od ilości wiernych), przychodzą oraz rozdają tam komunię. W chrześcijańskiej wierze na msze święte ludzie przychodzą do kościoła całymi rodzinami. Już nawet malutkie dzieci są przynoszone do kościoła, ażeby od małego poznawały swoją wiarę i kulturę. Większość takich dzieci jest przygotowywana do sakramentu Chrztu Świętego, który jest ważny dla praktykujących katolików.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *